Gta 5 Kasma Sorununun Çözümü!

1363
Advertisement

Gta 5 Kasma & Fps Sorununun Çözümü
Gta 5 Her ne kadar çok büyük sistem istemese bile bir çok sistemde kasma yapıyor. Oyun oynarken fps düşüşleri yaparak oyunun zevkini kaçırıyor. Bir çok sistem oyunu rahat çalıştırabilecek şekilde görünse de bazı işlemler yapmadan o sistemlerde rahat bir oyun oynanmıyor. Oyunun bilgisayar optimizasyonu gayet iyi fakat bazı işlemler yaparak tam şekilde verim almanız gerekiyor.

Ekran kartı Sürümlerini Güncellemek
GTA 5’in PC gelmesiyle birlikte ekran kartlarına yeni sürümler (driver) de geldi. Bunlar GTA 5’e özel optimizasyonlu bir şekilde geldi. Ekran kartı sürümlerini (driver) yükselterek büyük bir ölçüde oyunun kasma (fps düşüşleri) sorununu çözüyor. İlk yapmanız gereken işlem, ekran kartı sürümlerinizi (driver) güncellemek.
Ekran kartınız hangisi ise ona göre sürümü güncelleyin.
NVIDIA Ekran Kartı Driver’ı :
GEFORCE GAME READY DRIVER FOR GRAND THEFT AUTO V

AMD Ekran Kartı Driver’ı :
AMD Catalyst™ 15.4 Beta for Windows® – Grand Theft Auto V Optimized

Ekran Kartınızın Ayarlarını Performans’a Getirmek
Bu ayarı ekran kartınıza göre AMD veya Nvadia kontrol panelinizden yapacaksınız.
AMD Ekran kartı kullanan kişiler aşağıdaki adımları izlesinler:
Masaütüne gelip sağ tık yapın, AMD Catalyst Control Center’a tıklayın, sol tarafta bulunan kategoriler kısmında ‘Oyun’ bölümüne tıklayın, ‘3D uygulama ayarlarına” tıklayıp oradan ayarlarınızı Performans olarak ayarlayınız.

Nvadia Ekran Kartı kullanan kişiler aşağıdaki adımları izlesinler:

Masaüstüne gelip farenizin sağ tuşuna basınız. Oradan,Nvidia kontrol paneli giriniz. Gelen pencereden,sol menüde bulunan “3D Settings” kısmından “adjust image settings with preview” giriniz. Orada bulunan kısımlardan “Use My preference emphasizing:” seçin ve ayarlarınızı performansa getiriniz. Yine “3D Settings” kısmında bulunan “Manage 3D Settings” giriniz. Orada bulunan  “Anti Aliasing” ayarlarının hepsini “OFF” yapınız yani kapatınız. Manage 3D Settings’de bulunan Quality olan ayarları performance’ye getirin ve tamam deyip çıkarak bu işlemi tamamlayınız.

Bilgisayarınızı Performansa Almak
Oyuna girmek istediğiniz zaman bilgisayarınızı performansa alarak bilgisayarı az yordurursunuz bu şekilde oyundan daha fazla verim sağlarsınız.
Masaüstünden “Bilgisayarım”a sağ tıklayarak özellikler deyiniz. Gelen pencereden,sol üste bulunan “Gelişmiş sistem ayarları”nı seçiniz. Üst menüde bulunan kategorilerden “Gelişmiş” deyiniz ardından “Performans” bölümü kısmında bulunan “Ayarlar” yazan yere tıklayınız. Gelen Pencereden,Görsel Efektler bölümünde bulunan “En iyi performans için ayarla”yı seçin ve tamam diyerek çıkınız. Oyundan çıktıktan sonra tekrardan “Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin”i seçebilirsiniz.
İlgili Resim: Parantez içindeki yazılar görselle uyumlu olduğu için yazılmıştır.

Oyun İçerisinden Grafik Ayarlarını Düzenleyin
Oyunda kasma sorununun engellemek için mümkün mertebe düşük ayarlarda oynayın. Video Memory göre oyunun grafik ayarlarını ayarlayın. Oyunun ekran ayarlarında bulunan FXAA,MSAA,VSync ayarlarını kapalı yapın yani “OFF” olarak ayarlayınız.
Gta 5 menüsünden “Setting”e tıklayın ve oradan “Advenced Graphics” seçin. Orada bulunan ayarlarına kapatınız yani “OFF” olarak ayarlayınız.


- Advertisement -