FIFA 16 (15,14) Savunma ve Defans Yapma Rehberi

1070
Advertisement


FIFA 16 (15,14) Savunma ve Defans Nasıl Yapılır?
Fifa serisinde defans yapmak oldukça zor olmuştur. Bir de PES serisinden Fifa serisine geçmişseniz savunmada iki kat daha zorlanırsınız.
FIFA serisinde taktiksel savunma sistemi mevcut.
Nedir bu taktiksel savunma?
Taktiksel savunmada oyuncunun müdahale zamanlaması tamamen size ait. En büyük zorluğu da markaj zamanlamasındaki müdahale.
PES serisinde herhangi bir oyuncuya sadece markaj yaparak otomatik olarak markaj yaptığın oyuncudan top kapabiliyorsunuz. Fakat Fifa’da markaj sadece oyuncuyu marke etme görevi görüyor. Yani FIFA’da markaj yaparak top çalma olmadığı için savunma işlemi tamamen size kalıyor.
Kısaca savunmadaki işlerinizin büyük kısmını manuel olarak hallediyorsunuz.

Müdahale Zamanlaması
Oyuncuyu marke ediyor ve uygun zaman gelince duruma göre ayakta veya yatarak müdahale yapmanız gerekiyor. Sadece marke ederek oyuncudan top çalma oranınızın çok düşüktür. O yüzden sezgisel olarak harekete geçmeniz gerekiyor. Çok acele etmeden uygun zamanda marke tuşunu elinizden çekin ve L2 (hareket yapma & vücut koyma tuşu) tuşuna basılı tutarak rakibinize doğru yürüyün (duruma göre “L2″basmayıp koşabilirsiniz L2 kritik yerler için faydalı) ve sezgisel olarak ayakta veya yatarak müdahale ediniz.

Not:
Çevrim dışı moduna özel eski savunma diye bir özellik mevcut kontrolleri özelleştir bölümünde.

Bu özellik sadece çevrim dışı moduna özel bir şekilde marke ederek topu kapmanızı sağlıyor. Fakat çevrim içi moduna geçerseniz taktiksel savunmaya geçeceği için çok zorlanabilirsiniz.


Savunma Taktiğinizi Ayarlayın (Çok kontra yiyorsanız Çözümü)
Takım yönetiminde bulunan taktik bölümünde bulunan ayarları düzenleyin ve oyun içerisinde bulunan hızlı taktik ayarınızı kullanın.
Taktik Ayarlamak:
Bu özelliği oyun içerisinde de yapabiliyorsunuz fakat orada kendinize has bir taktik olmayabiliyor. Takım yönetiminden taktik seçme ekranın özel taktikte sunuluyor. Oradan özel taktik ayarlarımızı düzenleyebiliyoruz.
Özel taktik ayarlarınızda bulunan “Defans” kısmını “15”in altına çekerseniz defansınız öne çıkmaz ve gereksiz dar alanda markaj uygular.
Bu taktiği uygulayıp oyuna girdiğiniz zaman orta bölge de boşlukla oluşabiliyor o yüzden çok fazla ofansif olan bir diziliş seçmenizi önermem.
Oyun İçerisinden Taktik Ayarlamak:
Oyun kolu olanlar için oyuncuları ok tuşlarıyla kontrol ediyorlarsa sol joystick, joystick ile oyuncuyu kontrol ediyorlarsa sol ok tuşlarından oyun içerisindeki taktikleri ayarlayabiliyorsunuz.
Takımınız geride oynamasını istiyorsanız defansif, ileride oynamasını istiyorsanız ofansif  ayarlarına çekiniz.
Eğer kazanıyor ve süre azalıyorsa ultra defansif veya geriye yaslan yaparak takımı defansa çekebilirsiniz. Kaybediyorsanız ultra atak veya topla hüküm ayarlarına çekerek takımın hepsini atağa yollayabilirsiniz.


İkili Pres (Botları Kullanmak)
İkili pres yaparak oyuncudan top kapma şansınızı artırırsınız. Fakat ikinci oyuncunun dayanıklılığını düşürürsünüz. Hele ikisi de ekarte olursa savunma için tehlike arz edebilir.
Bu yüzden bota pres yaptırıp sizin kullandığınız oyuncuyu da rakibinizin pas atacağı yerleri kapatarak savunmada güven sağlayabilirsiniz.
Bir çok kişi bu yöntemi kullanıyor. Botları R1 (Plase tuşu) tuşuna basarak prese yollayabilirsiniz ve botlar pres yaparak top çalabilirler.

Rakibin Pas Yollarını Kapatmak
Çok klişe bir deyim oldu farkındayım ama en büyük savunma yöntemi. Öncelikle topa sahip olan rakibinize ufak bir koşu yapıp daha sonra pası atacağı yere sezgisel olarak hareket edin ve rakip pas attıktan sonra “L2 (hareket yapma & vücut koyma tuşu) tuşuna basılı tutun ki oyuncunun sağından solundan top geçmesin.
Bu şekilde rakibinizin pas döngüsünü engelleyebilirsiniz.

Topa Sahip Olmak
Topu almak için artık önemli savunma bilgilerini öğrendiniz. Artık vermemeye odaklanmalısınız.
Top sizde oldukça defans yapmanıza da gerek kalmaz.
FIFA 16’da özellikle oyun sistemi hıza dayalı olmadığı için direk sonuç odaklı oynamayın. Top çevirin top sizde olsun momentumu da arkanıza alın.


- Advertisement -