Správná technika dřepu: zpevněte zadek pomocí jednoduchého cviku!

3871

 

Chcete se sebou začít něco dělat – zeštíhlit problematické partie, posílit svaly a vytvarovat hýždě? Dobrá zpráva je, že abyste zpevnili postavu a zhubli nějaké to kilo navíc, nemusíte trávit dlouhé hodiny v posilovně. Kýženého efektu snadno docílíte pomocí obyčejného dřepu. Než se však pustíte do cvičení, měli byste si nastudovat, jak dřep správně provádět.

Dřepy jsou naprosto ideálním cvikem, který byste měli zařadit do vaší cvičební rutiny, pokud si přejete získat perfektně vytvarované hýždě. Nicméně pokud dřep neprovádíte správně, můžete si zadělat na zdravotní problémy a potíže se zády nebo koleny.

V případě, že neovládnete správnou techniku dřepu, si nejenže ubližujete, ale navíc v dostatečné míře neaktivujete svaly, takže je vaše veškeré cvičební snažení naprosto neefektivní. Při nesprávném provádění dřepu vám hrozí poranění zad a kloubů, které jsou extrémně přetěžovány.

Jestliže se chcete vyhnout zdravotním potížím a provádět dřepy správně k dosažení co nejlepších výsledků, podívejte se na následující triky, jak na správnou techniku dřepu. Provádíte-li dřepy správně, pozitivní účinky tohoto účinného cviku na sebe nenechají dlouho čekat – posílíte svaly, zpevníte a celkově zeštíhlíte problémové partie, jako jsou hýždě a stehna. V případě, že tápete a nevíte jak na správnou techniku dřepu, vyhledejte pomoc fitness trenéra nebo jiného odborníka. Kromě dřepů do cvičební rutiny zařaďte i další cviky na posílení rukou a celého těla tak, abyste dosáhli optimálních výsledků. Nevymlouvejte se na nedostatek času! Dřepy jsou nenáročným cvikem, který můžete snadno provádět doma. Takže už žádné výmluvy a jdou se dělat dřepy! Výsledky se brzy dostaví!

POZITIVNÍ ÚČINKY DŘEPŮ

Při provádění dřepů se zapojuje hýžďové, stehenní, zádové i břišní svalstvo. Pomocí dřepů spalujete tuky, posilujete kosti i klouby, zesilujete svaly a získáváte kondici, rovnováhu i pružnost. Provádění dřepů je také skvělý cvik na srdce – při pohybu vašeho těla nahoru a dolu dochází k lepšímu rozproudění krve v organismu.

JAK SPRÁVNĚ CVIČIT DŘEPY?

Zahřátí

Nezapomínejte na úvodní rozcvičku. Než se pustíte do dělání dřepů, je potřeba se nejprve trochu zahřát – tím aktivujete vaše tělo, rozproudíte krev a zabráníte nechtěným zraněním.

Nejdříve musíte zaujmout správnou pozici. Nohy rozkročte na šířku kyčlí a postavte se chodidly pevně na zem tak, aby vaše prsty směřovaly paralelně dopředu, popřípadě můžete chodidla mírně vytočit směrem ven asi o 15 stupňů. Při dřepu mějte celou plosku chodidel pevně na zemi a postupně ohýbáním kolen klesejte horní polovinou těla tak, aby vaše stehna se zemí svírala úhel o velikosti 90 stupňů. Tímto způsobem správně zapojíte všechny svaly dolních končetin a nepřetížíte vaše klouby. Dřepy provádějte se zpevněnými břišními svaly – představte si, jakoby vás chtěl někdo udeřit do břicha a svaly zatněte. Pohled směřuje dopředu a hlava je vztyčená.

Nastavení správného držení těla

Při provádění dřepů se vždy dívejte před sebe – to vám pomůže udržet rovná záda a zbytečně se neprohýbat. S rovnými zády pomalu krčte kolena a sestupujte k zemi. Pohled stále směřujte dopředu před sebe a dejte si pozor, abyste se neprohnuli v zádech. Zastavte se v momentě, kdy jsou vaše stehna rovnoběžná se zemí, a nekřivte se.

Ohnutí kolen

Dřep není ani tak o samotném ohýbání kolen, při cviku byste se měli soustředit zejména na mírné zatlačení hýždí směrem dozadu a přenášet váhu na paty.

Přidání zátěže

Dřepy si můžete ztížit přidáním zátěže, nicméně s váhou navíc to nepřežeňte, ať si nezpůsobíte nepříjemné zranění či namožení svalů.

Varianty dřepů k formování postavy

Běžecký dřep

pexels.com

Tato varianta je stejná jako klasický dřep jen s tím rozdílem, že při dřepu ohýbáte levou nohu a pravou ruku jako v poloze běžce. Posléze strany vyměníte a ohýbáte pravou nohu a levou ruku.